(044) 227–33–55 (095) 626–68–85 (096) 721–42–11 ПН-ПТ 10:00-20:00, СБ 10:00-19:00, НД 10:00-18:00

товарів 0

сума 0 грн

21 червня 2019

Огляд нової трансмісії Shimano Deore XT M8100

Пропоную до вашої уваги невеликий технічний огляд нової групи Shimano XТ8100. Така інформація може бути корисна для веломайстерень або досвідчених велосипедистів, тих, кому завжди були цікаві технічні рішення та конструктивні особливості конкретного продукту.

 В мережі вже багато офіційних релізів та гарних фото нової дванадцятишвидкісної трансмісії ХТ. Яскраві та чіткі фото повного групсету - це, звичайно, цікаво, але інколи хочеться більшого. Тому як тільки ми отримали «залізо» в руки - одразу розпочали розглядати.

Почнемо з «серця» трансмісії – заднього перемикача.

Ми маємо радикально змінену конструкцію кріплення, відтепер перемикач не має так званого B-link, котрий постійно згинався, додаючи більше роботи механіку при налаштуванні. Так, у разі демонтажу цього елементу можна було встановити перемикач на рами з кріпленням Direct mount, але будемо відвертими: у конкурентів - Sram, - перемикач встановлювався на всі типи кріплень і не маючи B-link. Власне, японці спростили цей вузол, частково скопіювавши його у конкурентів. Ми вважаємо це правильним рішенням.

Величезна рамка перемикача зі зміщенням, яка має дивну вигнуту форму - це цікаве та трошки суперечливе рішення. Напевно, це зроблено для нівелювання заламування ролика на великих перекосах. Але в тих же конкурентів, Sram Eagle, рамка не має такого вигину. Цікаво.

Зазначу, що на торці рамка має гумовий відбійник, котрий буде доречним на нерівних гірських стежках - там, де вас та ваш перемикач дуже сильно трусить.

Ролики, на відміну від американських 12 та 14, тут однакового розміру – 14Т. Вони мають класичну форму, без вузько-широких зубців. Звичайно, обертаються на якісних промислових підшипниках, захищених двома алюмінієвими шайбами.

Рамка, на відміну від XTR 9100, вироблена з алюмінію, але реалізована якісно та не викликає жодних сумнівів у своїй працездатності та міцності.

Власне фото XTR для порівняння.

Незважаючи на збільшені габарити та вагу рамки, тіло та розміри муфти ніяк не змінили, тож, вірогідно, у японців все було прораховано заздалегідь.

На фото перемикачі XT 8100 та XT 8000

Перейдемо до шифтера

Повністю змінена форма, ергономіка та кріплення. Новий власний I-Spec EV вдало комбінується з гальмівною ручкою, також залишилась можливість встановити манетку на класичний хомут після заміни верхньої кришки.  

Більшого зчеплення при перемиканні додала гумка, вмонтована у важіль набору.
На відміну від XTR, шифтер не має перемикача з 11 на 12 швидкостей. Можливо це комусь і потрібно, але ми вважаємо, що більшості його відсутність не буде принциповою.

Промислові підшипники та якісне внутрішнє виконання робить шифтер практично однаковим по відчуттям на перемикання у порівнянні з більш дорогим аналогом.

Фото перемикача на манетці XTR

Шатуни
Японці дуже консервативні хлопці, тож для повернення до актуального зараз Direct Мount кріплення зірки, котре в них було у далеких дев’яностих, а у інших виробників - останні десять років, знадобилося дуже багато часу. Колектив дуже радий, що зірки нарешті можна встановлювати без бонок - естетичний та мінімалістичний зовнішній вигляд та зменшена вага.

Порожнистий шатун за технологією Hollowtech 2, та класичний 24 мм вал не має жодних несподіванок у плані нових стандартів, на кшталт «нового» формату валу Sram Dub.

Цікава та зручна особливість. В комплекті з системою шатунів є фірмовий загартований інструмент, за допомогою якого ми знімаємо зірку та у той же час монтуємо каретку.

Цікава конструктивна особливість зірки XT - те, що вона зроблена з двох фрагментів. Павук зі шліцями, та сама зірка, прикручена вісьмома гвинтами.
Я вважаю, що це продиктовано раціональним використанням матеріалу та зниженням вартості продукту для того, щоб він був доступніший для покупця.

Зазначу, що у XTR 9100 зірка суцільнофрезерована, легша, але водночас дорожча.

Зубці виконані з алюмінію і мають вже звичний для більшості вузько-широкий профіль.

Цікаво ще те, що лівий шатун системи 8100 вироблено за класичною технологією із цанговим принципом. Два сталевих гвинти та пластиковий гвинт, що притискає збоку та створений лише для усунення люфту на незатягнутих шатунах.

У 9100 XTR Shimano зробили «полегшення», відмовившись від класики, та зробили аналог налаштування у шатунах Sram Press Fit. Алюмінієвий гвинт, що притискає, та в той же час може демонтувати лівий шатун, доповнює полімерне кільце, що нівелює відстань після встановлення та прибирає ймовірність люфту.

Повертаючись до нашого XT 8100 - з корисного, в комплекті постачаються проставки, за допомогою котрих ви можете встановити ці бустові (з довшим валом) шатуни у звичайну, не бустову раму. Це круто.

Наостанок: приємним плюсом для користувача буде товстий шар антигравійної плівки, котрий з коробки захищає ваші новенькі шатуни.

Касета.
Довгоочікуваний великий діапазон трансмісії від японців.
Про свій барабан Micro Spline та відповідний тип кріплення зірок до втулки ви, напевно, вже чули. Зменшений тип барабану дав можливість зробити найменшу зірку на 10Т, що відповідає теперішнім вимогам ринку та робить продукт від Shimano конкурентоспроможним. Зазначу, що окрім японців, барабани з цім кріпленням вже роблять більшість провідних виробників втулок, тому, якщо вам не до вподоби «кульки зсередини» замість промислових підшипників, ви вже зможете встановити цю гарну «сковородку» на свій велосипед.

Основною відмінністю від конкурентів я вважаю можливість окремо замінити маленькі зірочки, котрі під час використання однієї невеликої зірки спереду доволі швидко можуть зноситися - такого вам Sram не запропонує.

На відміну від XTR9100, касета ХТ не має композитного павука та титанових зірок, але вона і не має таку велику вартість, як топовий сегмент.

Безумовно, модульна конструкція додає у вазі, через це касети від японців не відрізняються великими досягненнями у цьому аспекті, порівняно, наприклад, зі Sram, але ціна…
Великі зірки виготовлені з алюмінію, з використанням технології холодного кування.
Як вони будуть зношуватися - покаже практика, наразі можемо тільки теоретизувати.

Дві найменші зірочки фіксуються одна в одну - цікаве рішення для збереження жорсткості при малому розмірі.

Останнім, що потрапило до наших допитливих рук, був оновлений гальмівний ротор Shimano XT з технологією IceTech Freeza. Дуже приваблива та технологічна залізячка від знавців своєї справи.

Нажаль, як і завжди, консервативні японці залишають ліпші компоненти тільки зі своїм фірмовим кріпленням Center Lock, тож поціновувачі 6-гвинтового кріплення ротора знов залишаться без нових топових компонентів.

У групсеті також повністю були оновлені гальма. Їх, нажаль, не було на огляді, але якщо проводити пряму аналогію з топовими оновленими XTR, гальмівні ручки змінили тільки тип кріплення до керма, на рахунок технологій та брудозахисту - все залишилось на незмінному рівні. Оновили каліпери, вони стали ще легші та красивіші. 2 та 4 поршні, оновлені колодки, з ще більшим тепловідведенням.

Фото семплів XTR 9100

Педалі та ланцюг не викликали якогось фурору зі сторони механіків, все таке ж, як і було, тільки актуалізовано під стилістику групсету.

Підводячи підсумки, можемо сказати, що Shimano випустила дві актуальні, технологічні та конкурентоздатні групи, XT 8100 та SLX 7100, зі своїми плюсами та мінусами, і це гідна відповідь основним конкурентам. Дуже хочеться сподіватись, що механікам нові компоненти не будуть завдавати великого клопоту при встановленні та обслуговуванні, а користувачам будуть давати лише позитивні емоції від використання.