Пн-Пт 10:00-19:00,
Сб-Нд 10:00-18:00

Як зібрати колесо для велосипеда

Як зібрати колесо для велосипеда

Однією з найважливіших частин велосипеда є колеса. Однак, дістати гарні колеса не так і легко. Той факт, що колесо збалансоване в момент купівлі, зовсім не гарантує, що воно буде залишатись таким під час експлуатації.

Дана інструкція пропонується для збирання коліс в 3 хрести із найліпшою надійністю. Передбачається, що користувач вже має втулку, обід та визначився із необхідною довжиною спиць.

Для спицювання необхідний спеціальний інструмент - спицний ключ та (дуже бажано) версат.

Зручним доповненням для збирання заднього колеса стане інструмент - зонтомір, який допоможе виконати правильне відхилення зонта.

A. Набір

1. Змажте мастилом різьбу спиць і обід в місцях дотику з ніпелями. Без цього буде неможливо натягнути спиці достатньо жорстко.

Для змазування, достатньо занурити кінчик спиці різьбою в банку з рідким мастилом.

2. Якщо отвори на фланцях втулки мають зенківку тільки з однієї сторони, то голівки спиць повинні знаходитись на незенкованій стороні, так як зенківка призначена для вигину спиць.

3. Вставте дев'ять спиць в один фланець так, щоб між ними було по одному вільному отвору і щоб голівки були із зовнішньої сторони. Якщо це заднє колесо, починайте з правої (різьбової) частини втулки.

4. Візьміть обід, знайдіть серед отворів, зміщених вправо, найближче зправа від вентильного отвору.

5. Вставте в цей отвір першу спицю і закрутіть ніпель на два оберти. Ця спиця називається ключовою.

Зверніть увагу, що ободи бувають з не симетричним розміщенням отворів для спиць. Дуже важливо, вставити спицю в отвір розміщений з правильної сторони.

6. Відрахуйте від ключової спиці чотири отвори за годинниковою стрілкою, вставте наступну спицю та закрутіть ніпель.

7. Перевірте дані дії на виконання наступних умов:

  1. Нарізна частина втулки розвернута до майстра
  2. Найближча до вентильного отвору спиця знаходиться справа від нього
  3. Обидві спиці об'єднують праву сторону обода з правим фланцем втулки
  4. Між спицями три вільних отвори.

8. Якщо всі ці умови виконані, закріпляйте наступні сім спиць, використовуючи для цього кожен четвертий отвір в ободі.


9. Переверніть колесо. Тепер воно звернене до вас своєю "лицьовою" стороною. Далі потрібно з'єднати з ободом дев'ять спиць, що вставлені ззовні в лівий фланець.

10. Знайдіть ключову спицю. Вона розміщена зліва від вентильного отвору чи через один ніпельний отвір.

Десята спиця повинна бути поряд з ключовою зправа (зліва - в оригіналі) від вентильного отвору. При цьому десята спиця не повинна пересікати ключову спицю.

11. Після установки десятої спиці наступні вісім спиць лівого фланця набираються за вказаною вище послідовністю.

12. Тепер набрана вже половина спиць. У випадку заднього колеса ці спиці називаються привідними. Їхні голівки повинні знаходитись із зовнішньої сторони фланця. Якщо подивитись на обід, то по всій окружності повинні перемежуватись пари вільних отворів та пари отворів з ніпелями. Ніпелі повинні бути закручені лише на кілька обертів.


13. Переходимо до натяжних спиць, голівки яких повинні знаходитись з внутрішньої сторони фланця. Просуваємо одну натяжну спицю в отвір фланця і закручуємо втулку так, щоб вже набрані спиці отримали напрям, як можна більш близький до дотичної відносно фланців. У випадку заднього колеса візьміть втулку за нерізну частину і поверніть її за годинниковою стрілкою. Перша натяжна спиця перетинає три вже набраних привідних спиці (рахуючи тільки ті, які відносяться до одного фланця). Кожна натяжна спиця повинна проходити ззовні від перших двох спиць, що їх перетинає і всередину під третю пересічну.

При наборі перших дев'яти натяжних спиць слідкуйде за тим, щоб вставляти їх у відповідні отвори обода, тобто в ті, які зміщені до фланця.

14. Решта натяжних спиць набираються так само. При цьому може виявитись, що кінці деяких спиць не доходять до ніпельних отворів. Зазвичай це викликано тим, що один чи кілька ніпелів зачепились носиками за обід і не проходять в отвори. Якщо ж причина не в цьому, значить ви надто далеко завернули ніпелі, котрі, поки не набрані всі спиці, повинні закручуватись не більше, ніж на два оберти.

В. Попереднє натягування

15. Перш ніж натягувати спиці, потрібно закрутити всі ніпелі на однакову глибину. Наприклад при довгих спицях так, щоб їх кінці виходили врівень зі шліцами ніпелів. Якщо спиці надто короткі для цього, достатньо, щоб на всіх спицях було видно однакове число різьбових витків. Рівномірне закручування ніпелів дуже важливе, оскільки суттєво полегшує весь подальший процес збирання. При цьому спиці не повинні бути натягнуті.

16. У випадку заднього колеса, час зайнятись "зонтом". Перші спиці повинні мати більший натяг ніж ліві. Для більшості втулок достатньо в якості першого наближення закрутити всі праві ніпелі ще на 3.5 оберти.

17. Починаємо рівномірне натягування спиць. Починаючи від вентильного отвору, закручуємо кожен ніпель на один оберт. Якщо в спицях залишається велика слабина, додаємо по одному оберту. При цьому, коли пройдено три чверті обода, може виявитись, що стає складно провертати ніпелі. Значить, другий оберт надлишковий і слід повернути всі затягнуті по второму оберту ніпелі у вихідне положення, тобто викрутити на один оберт. Після цього знову починаємо від вентильного отвора і вивертаємо всі ніпелі на півоберти.

18. Встановлюємо колесо на станок і дивимось, яка нерівність обода більше - вертикальна (еліпс) чи горизонтальна (вісімка). Завжди слід починати з правки більшої з них.


 С. Правка вісімки

19. Припустимо, що починаємо з "вісімки", і найгірша частина обода зміщена вправо на ділянці з чотирьох спиць. Дві з них йдуть до правого фланця і дві до лівого. Закрутіть ліві ніпелі на 1/4 оберта, а праві на стільки ж відпустить. Ця ділянка обода зміститься вліво. Однак натяг спиць не змінюється, оскільки послаблено було стільки ж спиць, скільки і підтягнуто, до того ж на однакову величину. Якщо ділянка обода коротша, наприклад, з трьох спиць - однієї лівої та двох правих, можна натягнути ліву спицю на 1/2 оберти, а кожну з правих відпустити на 1/4. Такий принцип балансування коліс, завдяки якому можна виключити горизонтальні коливання не погіршуючи вертикального.

20. Зробленого можне виявитись недостатньо для повного виправлення цієї нерівності, однак якщо є покращення, не слід намагатись одразу досягнути кінцевого результату. Тепер знаходимо найгірші відхилення обода вліво та підтягуємо його. Таким чином переходимо з однієї сторони на іншу, зберігаючи попередньо заданий "зонт". Не намагайтесь на цьому етапі виправити вісімку краще ніж на 3 мм. Це робиться при остаточному юстируванні після правки "зонта" та еліпса.

D. Правка еліпса

21. Знайдіть ділянку обода, яка найвіддаленіша від втулки. Натягуванням спиць в цьому місці наближують ділянку до втулки. При цьому збільшується жорскість всього колеса. Принцип балансу, описаний вище діє і тут. Припустимо, що знайдена ділянка має три спиці - дві ліві та одна права. Якщо підтягнути дві лівих спиці на 1/2 оберти, а праву на 1 оберт, то виступ обода втягнеться без порушення рівномірності натягу. Таким чином можна виправляти еліпс без значного погіршення викривлення "вісімки".

22. Знайдість наступну ділянку обода, який більш за всі відходить від концентричності та витягуйте його описаним способом. Потім наступна ділянка, і так далі. З кожним разом колесо буде ставати ближче до круга, спиця натягується тугіше.

23. До якого ступеня слід підтягувати спиці? Найліпше - як можна жорсткіше, таким чином колесо отримує максимум міцності, однак не слід забувати про особливості матеріалів та конструкції обода, яка може не витримати сильного натягу спиць, тому деякі виробники зазначають конкретні значення максимального натягу, за межі якого бажано не заходити, оскільки це може призвести до безповоротних викривлень.

Для точного визначення натягування спиці існує спеціальний інструмент - тензиметр.

Під час їзди в кожен даний момент різні сили, що до докладаються до одних спиць, додаються, - до інших - віднімаються. Спиці повинні мати достатній натяг, щоб у випадку, коли докладені сили ослабляються, спиця ніколи б не втрачала натягу. Послідовні цикли натягу і провисання призводять до злому.

24. Якщо колесо вже кругле, а натяг спиць недостатній, підтягніть всі ніпелі на однакову величину (наприклад, на 1/2 оберти) та знову перевірте колесо на концентричність.

25. Виправлення еліпсу потребує більшого підтягування, ніж "вісімка", та в цьому випадку можна за один раз підтягувати спиці на 1/2 оберти і навіть на цілий оберт. Для попередньої правки вісімки - 1/4 чи 1/2 оберти, для точної правки 1/8 і 1/4 оберти.

Е. Зонт колеса.

26. Зонт заднього колеса повинен розміщуватись в площині, що проходить через середину відстані між кінцями задньої втулки. Інакше велосипед буде намагатись повернути в сторону.

27. Простіше за все перевірити правильність зонта по відстані від обода до гальмівних колодок. Цю відстань вимірюють при нормальному положення колеса і за такого положення, коли правий кінець осі вставляється в лівий дропаут (тобто колесо перевернуте). В обох випадках відстань повинна бути однаковою. Однак, такий спосіб працює лише у випадку, якщо вісь не зігнута.

28. Для налаштування зонта потрібно при повністю натягнутих спицях на одну й ту саму величину відпустити ніпелі з однієї сторони і підтягнути ніпелі другої сторони (зазвичай 1/4 оберти). Якщо спиці натягнуті не дуже туго, можна тільки підтягнути ніпелі тієї сторони, куди ви хочете відсунути обід. При цьому одночасно збільшується і жорсткість всього колеса.

F. Остаточне налаштування

29. Остаточне налаштування полягає в послідовному повторенні всіх трьох процесів: виправлення еліпса, "вісімк" і зонта. Підлаштування одного може вплинути на інші, тому в кожен даний момент потрібно працювати над тим, що більше всього відрізняється від норми.

G. Остаточне натягування

30. Тепер у вас повинно вийти колесо, що нічим не відрізняється від серійного заводського: всі три параметри в межах норми, спиці достатньо натягнуті. Більшість механіків вважали б роботу закінченою. Однак при їзді таке колесо досить швидко може вийти з норм. Справа в тому, що голівки спиць ще не повністю увійшли в отвори фланців, а ніпелі в отвори обода. При їзді вони починають "всажуватись" більш щільно, що порушує баланс колеса.

31. Існує кілька способів "посадки" спиць. Наприклад: взяти колесо в обидві руки, сильно натиснути на спиці в місцях їх перетину, повернути колесо і проробити те саме з наступними чотирма спицями, і так - по всій окружності колеса. При цьому буде чути скрип та потріскування, тобто звук спиць, що "сідають". Знову підлаштуйте його і повторіть витискання спиць. Повторюйте процес до тих пір, поки вигин не перестане впливати на обід і не зникне звук.

32. Є і інша причина, через яку колесо швидко виходить з норм. Це скручування спиць. При тугому натягуванні, поворот ніпеля може спочатку зкручувати, тобто повертати спицю замість того, щоб тягнути її вверх по різьбі. Наприклад, ви хочете натягнути спицю на 1/4 оберти. При цьому не так вже й рідко відбувається наступне: спочатку на 1/8 оберта разом з ніпелем обертається спиця, потім різьба піддається і тягне спицю на останні 1/8 оберти. Через деякий час зкручена спиця віддає назад і при цьому розкручує затягування в ніпелі. Найпростіший спосіб позбутись цього полягає в тому, щоб затягувати ніпель на 3/8 оберти, а потім ослабляти на 1/8, тож виходить чисте підтягування на 1/4 оберти без зкручування спиць. При деякому досвіді ви будете відчувати, коли спиця починає зкручуватись. Початківцям можна порекомендувати перед натягуванням нанести на всі спиці мітки, котрі при скручуванні будуть повертатись.

33. Після того як колесо повністю відбалансоване, переконайтесь в тому, що кінці спиць не виступають над ободом.

34. Видаліть змазку, що залишилась. Вона може пошкодити камеру.

35. При налаштуванні колеса ні в якому випадку не поспішайте. Якщо ви втомились, відкладіть роботу і повертайтесь до неї тільки на свіжу голову.