Пн-Пт 10:00-19:00,
Сб-Нд 10:00-18:00

Як дізнатись, коли настав час змінити ланцюг

Як дізнатись, коли настав час змінити ланцюг

Знос ланцюга. Це те, що дуже часто згадується в керівництвах по обслуговуванню велосипеда, однак вони рідко бувають розписані достатньо зрозуміло. Це брудна робота, але стаття дозволить глибше зрозуміти, що таке знос ланцюга, чому він відбувається та як запобігти зайвих витрат грошей.

Для написання даної статті були проведені зустрічі з представниками від Shimano, SRAM, KMC, Park Tool та Abbey Bike Tools щоб допомогти з розкриттям точного визначення коли вже слід (або ще не слід) змінити ланцюг.

Частини ланцюга

Велосипедний ланцюг виготовлений з набору окремих частин. До них належать: штифти, зовнішні пластини, внутрішні пластини, бушинги та ролики. Більш сучасні ланцюги мають бушинги інтегровані у внутрішні пластини ланки, а вони утримують круглі ролики.

Кожна ланка ланцюга приєднана до наступної, переміжуючись між зовнішніми пластинами та внутрішніми пластинами ланок. Одна ціла ланка ланцюга - це частіше за все один повноцінний сегмент, що складається з поєднаних зовнішніх та внутрішніх ланок.

Ланцюг має відстань між штифтами 12.7 мм (0.5 дюйма). Це називається "кроком" ланюга і виступає галузевим стандартом для багатошвидкісних велосипедів. (Нотатка: в даній статті розглядаються багатошвидкісні ланцюги для стандартних типів перемикачів).

Як зношується ланцюг?

 

Знос ланцюга зазвичай називають "розтягуванням ланцюга", оскільки при зносі збільшується довжина кроку. Це найважливіший тип зносу ланцюга і його зростання починається зі зносу бушингів зі штифтами. З часом, внутрішній діаметр бушингів збільшується і штифти починають випадати.

Часто зазначають, що ланцюг зношений, коли досягає 1% подовження відносно нового з кроком 12.7мм.

Іншим типом зносу ланцюга є протирання. Його не так легко виміряти, проте знос ланцюга з боків з часом призводить до уповільнення та нерівномірного перемикання, задовго до того, як буде помітний знос штифта.

Чому слід за ним доглядати?

Знос ланцюга спричиняє втрату ефективності роботи трансмісії і значно знижує якість перемикання. На додачу, сильно зношений ланцюг слабшає, і немає нічого смішного в тому, щоб порвати ланцюг під навантаженням, що може призвести до падіння і неприємних наслідків.

Мабуть найголовніше в тому, що знос ланцюга може коштувати досить багато, якщо він не доглядався надто довго. Новий ланцюг з кроком 12.7 мм розроблений таким чином, щоб ланки сідали глибоко між зубцями зірки. Коли крок зростає, ланцюг обертається вже трохи не попадаючи між зубцями, а це призводить до прискореного зносу зубців зірки, оскільки точка контакту зменшилась. Надто великий знос - і ланцюг почне проскакувати по зточеним зубцям зірки.

"Якщо ви встановите старий зношений ланцюг на нову касету, ви зможете зносити цю касету всього за кілька покатеньок," каже Нік Мурдік (Nick Murdick), менеджер з виробництва в Shimano America. "Ланцюг дуже ефективний, якщо виготовлена для нього касета співпадає з кроком ланцюга. Тому, якщо ви змінюєте ланцюг в момент його повного зносу, зірочки на касеті і шатунах зможуть пропрацювати ще досить довго".

Про дане питання ми почули від команд WorldTour, що вони проходять три сезони використання того самого набору зірочок і касет, а повна заміна ланцюгів відбувається, коли вони вже повністю зношені.

Кальвін Джонс (Calvin Jones) з Park Tool підіймає досить важливе питання вартості замінних частин. “Важливо розглядати вартість касети і ланцюга. Бюджетна касета Shimano коштує майже так само як і дешевий ланцюг. Обидва елементи продаються приблизно по 20$. Чи не простіше замінити одразу обидві частини (і дозволити їм більший знос)? Однак розглядаючи класну касету SRAM XX1, яка вартує приблизно разів у 8 дорожче ланцюга, ви точно будете частіше змінювати ланцюг.”

Як визначити зношеність?

Визначення зносу ланцюга можна виконати спеціальним інструментом або точною лінійкою/сантиметром. Вибір методу вже утворив в інтернеті багато суперечок.

Використовуючи лінійку, новий ланцюг повинен відповідати рівно 12 дюймам для 12 повних ланок. Вимірювання повинне відбуватись від середини штифта до середини штифта. Більшість погоджується, що ланцюг можна вважати зношеним, коли він досягає подовження між ланками в 1%. В реальності ж, краще змінити ланцюг до цього моменту.

Тож якщо 12-а ланка виходить за межі 12" на 1/16" (1.6 мм), що відповідає 0.5% - це вже час подумати над зміною ланцюга. А якщо за межами 1/8" (3.1 мм) - це один відсоток, означає, що ланцюг зношений до смерті і краще змінювати його разом з касетою.

Тримати лінійку намагаючись виміряти ті 1/8" - досить важко, тому краще скористатись інструментом для виміру зносу, оскільки він значно простіший у використанні і дає швидшу відповідь на питання "час чи не час" до змін. Який би метод ви не обрали, впевніться, що ви не включили у вимірювання замок ланцюга.

Джонс каже, що параметри зносу ланцюгів змінились з появою нових трансмісій. “З роками стандарти показників зі зміни ланцюга змінились," сповіщає він. "Сьогодні ланцюги стали вужчі, а люди не послабшали. Ланцюги стали не такі як раніше. На додачу, і задні зірочки стали вужчими. На 6- 7- швидкісних ланцюгах один відсоток зносу був нормою, але тепер це вже не так".

В деякій мірі з даним коментарем можна посперечатись, Мурдик (Murdick) заявляє, що остання 11-швидкісна група Shimano значно більш міцна та стійка до розтягування, у порівнянні з ланцюгами попередніх 10-швидкісних трансмісій.

Який вимірювач ланцюга найкращий?

Є різні точки зору з приводу того за яким принципом працює вимірювач, та яким чином він визначає зношеність. Є цілі статті присвячені цьому (як ця, наприклад), і головна суть в тому, що більшість таких інструментів схильні до помилкового визначення враховуючи зміщення роликів натискаючи на інструмент, який відхиляє ролики в протилежні сторони.

Інструменти для перевірки ланцюга від Shimano та Pedros виключають рухи роликів, визначаючи знос штифта і вважаються найточнішими для ланцюгів будь-яких брендів та кількості швидкостей.

 


“Є тільки одна розмірність, з якою погоджуються всі: крок, або відстань від одного штифта до наступного (0.5 дюйми)" - каже Мурдик про проблеми визначення зносу. "Внутрішній та зовнішній діаметр ролика, діаметр запресованого штифта, розмір отвору внутрішньої пластини ланки, в який запресований штифт, простір між штифтом і пластиною, а також між пластиною і роликом можуть бути дещо різними від однієї моделі ланцюга до іншої.

"У більшості вимірювачів", продовжує він, "ви вимірюєте подовження ланцюга, а на додачу - зменшення товщини роликів, і це понад будь-які розмірні відмінності в дизайнах ланцюгів."

“Цифри на багатьох вимірювачах також можуть дещо заплутати, оскільки вони можуть вказувати індикацію подовження в міліметрах, процентному зносі (коли знос ланцюга визначається як відсоток від 100% ресурсу) або процентному витягуванню (коли ланцюг зношується витягуванням на один відсоток по відношенню до нового ланцюга)," додає Мурдик. "Тож, якщо інструмент вказує, що вам слід замінити ланцюг при позначці .50, це може означати будь-що з трьох типів визначення зносу."

Даніель Слассер (Daniel Slusser) зі SRAM також підтримує таку точку зору. "Зрушення ролика може значно вплинути на показання. Деякі інструменти, які не можуть вирізнити показання між зносом штифта та зміщенням ролика, можуть навіть абсолютно новий ланцюг визначити як дещо зношений. Більшість інструментів для перевірки, що є на ринку саме так і праюють, тому покажуть, що ланцюг вже почав зношуватись до того як почала зношуватись касета."

Одна з компаній, що випускає велоінструменти, - Abbey Bike Tools, - взагалі не випускає вимірювачі зносу.

"Я не люблю вимірювачі таких типів як ті, що мають індикатор з ковзанням, або з поворотним механізмом,"  каже власник Abbey - Ясон Квейд (Jason Quade). "Вони покладаються на зусилля з яким проводиться вимір і залежить від того, яке зусилля докладається, що може вплинути на результат. Тоді як інші інструменти, що враховують рухи роликів, такий як Shimano TL-CN41 - відмінна ідея, я не помітив великої різниці у результатах вимірів у порівнянні з класичним вимірювачем від Rohloff."

Заплутано? Кажучи простіше, на мою думку, краще хоч який-небудь інструмент для перевірки ланцюга, ніж його відсутність. Не зважаючи на те, що багато хто каже, мій досвід показує, що більшість інструментів для перевірки виконують те, що повинні. З іншого боку, ви можете перевірити власний інструмент на новому ланцюзі щоб дізнантись, чи не надто велику похибку він робить, щоб ви могли уникнути непотрібних змін ланцюга. І пам'ятайте, що більшість даних інструментів мають тип "drop in"; іншими словами, вони не потребуються докладання зусилля.

Я порівняв інструмент Shimano TL-CN42 з подібним від Park Tool - CC-3.2 та цифровим вимірювачем KMC Digital. Вони вимірюють подібним чином сучасні 10/11 швидкісні ланцюги, які я перевірив і показали знос на рівні приблизно 0.75 відсотків. До прикладу, вимірюючи добре зношений 11-швидкісний ланцюг Shimano Ultegra - інструмент Shimano CN-42 провалився в нього, сповістивши мене, що ланцюг зношений. Так само я побачив відмітку в 0.75 відсотка на інструменті Park Tool CC-3.2, тоді як старіший CC-3 - провалився в ланцюг. А от мій довірений цифровий вимірювач KMC показав 0.89мм - що тільки-тільки заступає за межу, коли KMC рекомендують заміну.

Щодо мене, я полюбляю вимірювачі саме типу drop-in, оскільки вони дають деяке уявлення, як саме зношений ланцюг, на противагу цьому, односторонній вимірювач від Shimano, лише "каже" - "так" чи "ні" без будь-якої індикації насікльки він зношений і просто визначає наскільки він "поганий". І звісно, хоча і дорогі, мені подобаються цифрові вимірювачі від Feedback Sports та KMC. Так, на цифрові вимірювачі впливає зміна діаметру роликів, однак я краще зміню ланцюг який вже підозріваю в зносі, ніж заміню всю трансмісію згодом.

Тож, як часто слід міняти ланцюг?

На жаль, дистанція поїздок (загальний шлях) - не дуже точний показник зносу ланцюга, тому лише перевірка вимірюванням може дати відповідь. Як Shimano так і SRAM не надають даних з приводу відношення дистанції до зносу.

"Неможливо визначити довговічність ланцюга по дистанції, що він проїхав," погоджується Ясон. "Просто через те, що на знос впливає надто багато перемінних факторів. В 2015 році на гонці Tour of Alberta, була особливо неприємна погода в день перегонів - їхати прийшлось по брудним дорогам в той час, як йшов дощ. Ґрунт був досить сипучий, погіршуючи зчеплення. За один такий день перегонів була зношена ціла купа ланцюгів всього за 162 км."

Інструменти для перевірки типу drop-in зазвичай недорогі. Варто просто використовувати його раз на кілька тижнів коли ви виконуєте обслуговування ланцюга, миючи та змащуючи.

Всі фахівці з KMC, SRAM, Park Tool та Abbey Bike Tools погоджуються, що відмітка у 0.5 відсотки для більшості вимірювачів - це безпечна межа, коли вже варто замінити ланцюг без заподіяння шкоди касеті.

Все ходить відмінно з моїми персональними побажаннями по зміні сучасних 10-11-швидкісних ланцюгів. Будь-який ланцюг підпадає під заміну, якщо я бачу 0.4 мм на цифровому вимірювачі KMC або 0.5 відсотка на Park Tool CC-3.2. Для мене, вимірювачі подібні до Shimano CN-42 (не зважаючи на його відому точність між різними виробниками та кількостями швидкостей ланцюгів), старий Park'івський CC-3 та інші не показують якоїсь визначеної індикації стану зносу, а лише вказують на повний знос, а це момент, коли вже запізно змінювати тільки ланцюг, тож під заміну підпаде і касета.

Що ж до розхитувань ланцюга?

Деякі райдери, які не докладають надто великого моменту до трансмісії, скоріше зносять ролики, перш ніж знос ланцюга буде очевидно помітний на традиційному вимірювачі. "Подумайте про легких велосипедистів, або про велосипедистів середніх розмірів, але таких, що обертають педалі з високим каденсом (частотою обертання)", каже Куейд. "Вони зтирають ролики (зі сторін, а не по внутрішньому/зовнішньому діаметру) і ланцюг стає хитким зі сторони в сторону, але при цьому не розтягнутий."

Мурдик підтверджує це. "Коли ланцюг зношується, він виробляє більше поздовжньої гнучкості, яка виникає через тертя між внутрішніми та зовнішніми пластинами, це може вплинути на перемикання ще до того, як будуть помітні наслідки розтягування. Насправді, різниця початкової бокової гнучкості дуже різниться між виробниками ланцюгів, а це має досить великий вплив на якість перемикання та міцність."

Що ж до вирішення цієї проблеми, тут не все так просто. "Ланцюги з таким зносом значно складніше виявити, особливо для "домашнього механіка", який не ставить щоденно новий ланцюг. Цей знос може спричинити досить мляве перемикання, що, можливо, є найпростішим способом виявити його. Ланцюг починає запізнюватись після клацання шифтера, що схоже на відчуття, коли забруднені троси або надто сильно вкручений болт натягу (B-tension)."

Що робити якщо ланцюг зносився?

Подальші дії залежать від того, на скільки сильно зносився ланцюг. На дуже зношених трансмісіях, зубці зірочок починають виглядати гачкуватими від зносу ланцюга, який ходить по ним. Тому, якщо ви на цьому місці - просто змініть ланцюг.

Деякі райдери обирають шлях, при якому все зношується повністю до того моменту, що ланцюг починає проскакувати по зірочках, однак при цьому зростає ризик порвати ланцюг. Інші ж змінюють ланцюг і касету, сподіваючись, що зірочки шатунів ще в кондиції. Якщо ви це виконали, а перемикання все одно проблематичне, ланцюг закусує (коли ланцюг не може перемкнутись з меншої зірочки шатунів вверх) або ланцюг спадає - це показник того, що з зірочками не все добре.

"Якщо ви катаєте на сталевій касеті базового рівня, скоріше за все ви пройдете навіть 1 відсоток зносу і все буде добре, але якщо ви використовуєте полегшену алюмінієву касету, вона буде "зжератись" і на позначці 0.5 відсотка - головна річ, яку слід зробити - одразу протестувати байк після заміни ланцюга. Коли касета зношена до того, що перестає поєднуватись з новим ланцюгом, це може створити проблеми у безпеці, а до того ж - пришвидшити знос нового ланцюга. Тому після заміни ланцюга краще одразу зробити перевірку швидким обертанням педалей. Ніколи не дозволяйте новому ланцюгу ходити по зношеній касеті."

Висновки

Питання зносу ланцюга - це як і вибір покришок або крему для памперса - і у кожного є своя думка. Легко судити про дрібні деталі того, як зноситься ланцюг та що і як робить вимірювач ланцюга... Але, чорт забирай, навіть температура грає роль - ланцюг залишений на сонці і виміряний холодним інструментом покаже помилкове вимірювання.

Зрештою, якщо у вас з'явились сумніви з приводу зношеності ланцюга - замініть його, це збереже ваші гроші у майбутньому.

"Ми можемо перейматись з приводу важливості вимірювання ланцюга натягуванням його до того стану, в якому він знаходиться під час їзди, або як краще виконувати вимірювання - по внутрішньому колу або по зовнішньому. Чи ви можете "подовжити життя" ланцюгу зміною способу виміру? Але знову таки, ці деталі підштовхують до обговорень, які заходять надто далеко і зрозумілі одиницям, найбільш головним для кожного райдера є те, як зробити так, щоб можна було катати досить довго, мінімально витрачаючи на обслуговування, зберігати ланцюг чистим і змащеним, а заміну виконувати до того, як ланцюг зноситься."

Можливо, куди більшим питанням буде - який бренд обрати. Однак ми це залишимо на потім.

Джерело