Пн-Пт 10:00-19:00,
Сб-Нд 10:00-18:00

Заміна компонентів трансмісії велосипеда

Заміна компонентів трансмісії велосипеда

Як показує практика, трансмісія на сучасних велосипедах зношується відносно швидко. Мабуть, ланцюг - друга річ, котра буде потребувати заміни на новому велоспеді після гальмівних колодок (в-брейк).

Швидше за все в трансмісії зношується ланцюг, повільніше - ведучі зірочки (касета) та ролики заднього перемикача, за ними слідують зірки системи. Стан роликів перемикача менш критичний - їх можна замінити в будь-який момент незалежно від інших компонентів, тож обговоримо тільки ланцюг та зірки.

По мірі роботи трансмісії та проходження кілометражу, ланцюг подовжується. Це виникає через знос щічок в зонах дотику з сусідніми штифтами, а також самих штифтів. Швидкість зносу ланцюга не зміниться на всьому строку служби. Однак з мірою витягування ланцюг в свою чергу починає швидше зношувати зірочки. І чим сильніше витягнутий ланцюг, тим меншу кількість зубців зірочок розподілять навантаження від натягнутого ланцюга. В результаті, швидкість зносу зубців зірок - зминання та зточування - суттєво збільшується по мірі зносу ланцюга. Навіть найдорожча касета з сильно витягнутим ланцюгом пропрацює не довго.

На фото видно як виглядають зубці зношених зірок касети. Вони стають гострими і перестають достатньо утримувати ланцюг, через що і виникає проскакування ланцюга по зірці. Таким самим чином виглядають і передні зношені зірки.

Зірки касети, що застосовуються найчастіше мають значно помітніший знос, ніж інші. Для вирівнювання зносу касети, слід використовувати весь діапазон касети та користуватись різноманітними передачами. Якщо ви не використовуєте надто широкий діапазон касети для гірського велосипеда, який зазвичай має розрахунок 11-32, можна порекомендувати встановити шосейну касету із меншими розрахунками (12-28 / 12-25).

Крім того, трансмісія байка володіє однією неприємною особливістю - якщо ви змінюєте помітно зношений, але ще працюючий ланцюг на новий, то може почати проскакувати на деяких (найбільш зношених) зірках. В результаті доведеться або проточувати зірки касети, або замінювати її повністю. Для мінімізації затрат на заміну комплектуючих слід вжити одну з наступних стратегій заміни компонентів трансмісії. Необхідно врахувати, що наведені цифри - приблизні, вони сильно залежать від ваги велосипедиста, інтенсивності та умов використання велосипеда, класу обладнання.

1. Їздити до повного зносу

Це найпростіший варіат. Якщо вчасно не змінити ланцюг, то через 3000-5000 км (для гірських велосипедів та гібридів) прийдеться змінювати не тільки його, а ще й касету, а в гіршому випадку і зірки (зірку) системи. Спосіб не найдешевший, але найзручніший, оскільки не потребує регулярної перевірки стану трансмісії. При появі зривів ланцюга ви просто одразу замінюєте ланцюг і касету та, можливо, одну-дві зірочки системи. Цей спосіб має сенс застосовувати при використанні дешевих зірок та дорогого ланцюга.

2. Ротація трьох ланцюгів

Можна придбати кілька додаткових ланцюгів і через кожні 500-1000 км міняти їх місцями так, щоб знос всіх ланцюгів був рівномірною. Рівномірність зносу бажано оцінювати спеціальними інструментами, а не за кілометражем, оскільки ланцюги можуть працювати в різних умовах (бруд, змазка) і мати велику відмінність (дешевий ланцюг може розтягуватись в 2-3 рази швидше за дорогий). Кругова заміна ланцюгів дозволить суттєво подовжити строк служби зірочок, зберігаючи загальний строк служби ланцюгів приблизно на рівні першого випадку. Тобто, касета і ланцюги проходять 10000-12000 км, а кожен ланцюг за кілька "кругів" 3000-4000 км. Цю стратегію слід застосовувати у випадку використання ланцюгів і касет приблизно одного рівня. Причому, бажано з системами зі сталевими зірками, тобто початкового і середнього рівня.

3. Регулярна заміна ланцюгів.

Якщо ж на вашому байку стоїть дорога касета і дорога система з алюмінієвими зірками, котрі схильні до більш швидкого зносу, ніж сталеві, слід вчинити по-іншому. Оскільки зірки в цьому випадку вартують значно дорожче ланцюгів, а навіть найдорожчий ланюг на гірскьому велосипеді не проходить і 10000 км, є сенс регулярно змінювати ланцюги. Причому можна брати і не найдорожчі. Наприклад, через кожні 1000-2000 км ставити новий ланцюг, а старий викидати або дарувати друзям. Головне - уважно слідкувати за станом ланцюгів і не допускати їхнього критичного зносу. Ви витратите зайві гроші на ланцюги, проте суттєво подовжите життя касеті орієнтовно до 15000-20000 км. Алюмінієві зірки системи можуть в цьому випадку працювати до 8000-15000 км, а сталеві ще більше.

Ще один момент: по мірі зносу касети і витягування ланцюгів, помітно падає чіткість перемикання передач, а встановлюючи новий ланцюг і зберігаючи касету в гарному стані, ви отримуєте довготривалу чітку роботу перемикання. Можливо, у фіналі ви зможете обійтись лише заміною ланцюга, касети і однією зірочкою системи.

За своєчасної заміни ланцюга, другий і третій методи можуть дати помітну економію коштів, по відношенню до першого. Різниця між другим і третім навряд буде велика, але третій спосіб може забезпечити довшу чітку роботу трансмісії. В той же час, перший спосіб не потребує постійного контролю за станом ланцюга.

Регулярне чищення і змащування ланцюга може істотно подовжити життя трансмісії велосипеда.

Використання трансмісії, що складається з дорогих комплектуючих не принесе великого збільшення строку служби - витрати на кілометр шляху будуть помітно вище, - проте дозволить знизити вагу велосипеда та покращить чіткість роботи в більш складних умовах.