Пн-Пт 10:00-19:00,

Сб-Вс 10:00-18:00

Рассматриваем линейку Trek Marlin 2022 года

Рассматриваем линейку Trek Marlin 2022 года 07.02.2023

Марлін — це велика хижа риба, що мешкає в тропічній зоні Аталнтичного океану. Американський бренд Trek називає свою найбільш популярну лінію велосипедів на честь цієї величної істоти, самки якої сягають довжини до 5 метрів та ваги понад 540 кілограмів. Якщо уважно придивитись на внутрішню сторону лівого пера, можна побачити забавний малюнок рибки верхи на велосипеді від Trek.

На нашому Youtube-каналі є відео-версія цієї статті. Підписуйся на канал і став «вподобайку». На тебе чекає багато цікавого!

Для кого і для чого призначена модельна лінійка Marlin?

Trek Marlin — це сімейство гірських велосипедів для новачків; для людей, які не мають змоги витратити купу грошей; для тих, кому велосипед потрібен для пересування.

На жаль, в Україні додався ще один трагічний зміст, який не варто пояснювати — ви все чудово розумієте. У воєнний та післявоєнний час для багатьох велосипед стає чи не єдиним видом транспорту, адже інфраструктура знищена або не працює — зупинено міський та приміський рух, багато де автівка не може проїхати через такі обструкції як воронки, завали, зруйновані мости та інше. У скрутний час цінність велосипеда колосальна: він стає партнером, що не залежить від палива та якості дорожного покриття. Він проїде будь-де, зріже маршрут, не змарнує часу на стояння в заторах. Велосипед також може перевезти невеликий вантаж, тому такі штуки як багажник — не бонус, а потреба.

І головне: в цих умовах велосипед має бути недорогим. Як при покупці, так і при експлуатації. Trek Marlin можна розглядати як розумний, зважений вибір на період відбудови нашої держави. Не в останню чергу завдяки тому, що для першого покупця на раму надається пожиттєва гарантія.

Marlin — це гірський хардтейл, тобто велосипед з жорстким заднім трикутником та м'якою вилкою. Сімейство складається з п'яти моделей: 4, 5, 6, 7, 8. «Четвірка» — найбільш доступний ровер, «вісімка» — найбільш наворочений. Marlin 4 коштує приблизно 610 доларів, а Marlin 8 — 1200. Інші моделі, відповідно, знаходяться в цьому ціновому проміжку. Актуальну ціну дивіться на день покупки.

У всіх версій Marlin однакова алюмінієва рама на основі алюмінію Silver Alpha, який добре себе зарекомендував. На різницю в ціні впливає комплектація. Вилка, трансмісія, гальма, покришки та інші дрібнички відрізняються.

Про розміри рам

Найважливіше у виборі велосипеда — підібрати ростовку. Trek підготував сім основних розмірів та один додатковий (XXS). Розмірна сітка має особливості. Перша з них — це концепція Smart Wheel Size. Що вона означає? Дивіться, Marlin базується на колесах 29 дюймів, але ростовки XS та S матимуть колеса діаметром 27.5, оскільки маленька рама з великими колесами накладає певні обмеження на геометрію велосипеда і його керованість.

Smart Wheel Size: менші ростовки йдуть на колесах 27.5", більші — на колесах 29".

В якості винятку, версії Marlin 5 та 8 пропонують особливий розмір XXS на колесах 26 дюймів. Такий варіант підійде для дітей, тому що через дилему придбання велосипеда «на виріст» проходять всі батьки. Багато сімей купляють дитині надто великий велосипед, сподіваючись зекономити гроші на 5 років вперед, мовляв, «потім купиш який захочеш». Часто така економія виливається у те, що дитина взагалі перестає катати. Купуйте дітям те, що підходить їм саме зараз.

Друга особливість стосується точок, які впливають на посадку — це точки контакту. Сідла однакові. Гріпси Marlin 4, 5 та 6 матимуть анатомічний наплив під долонь. Версії 7 та 8 будуть з гріпсами циліндричної форми. Педалі однакові. Довжина шатунів у розмірах XS, S та М складе 170 мм, у більших ростовках — 175. Довжина виносу та ширина керма також залежить від ростовки. Кермо може бути шириною 690 або 720 мм, а довжина виносу збільшується на 10 мм на кожному ступені розмірної сітки від XS до XXL.

В ростовках XS та S рама з вигином для зручності посадки. Раніше Trek продавав окремі жіночі моделі, але зараз все уніфіковано. Trek також зробив проміжний розмір ML для людей на зріст від 172 до 180 см, яким не комфортно на велосипеді розміру M та L. Про це ми розповіли докладно у нашому огляді про Marlin 4.

На всі велосипеди можна встановити підніжку та багажник. В рамі реалізована внутрішня проводка. Дякуючи тому, що троси не розірвані, всередину сорочки не потрапляє бруд та пісок. Це добре впливає на чіткість перемикання, якщо ви плануєте їздити під дощем.

Це все, що треба знати про сімейство велосипедів Marlin загалом. Тепер перейдемо до відмінностей. І почнемо ми з найбільш очевидного — з вилки.

Амортизаційні вилки моделей Trek Marlin

На Марлінах 4, 5 і 6 використовуються вилки бренду Suntour. На Marlin 7 та 8 — RockShox. Їх об'єднує те, що хід амортизатора складе 100 мм всюди за винятком ростовки XS, де хід буде 80 мм. У втулках замість наскрізної вісі використовується традиційний ексцентриковий затискач. Хоча цей стандарт вже застарілий, це більш економне рішення, адже наскрізна вісь зробить велосипед дорожчим — це потребує іншої вилки та втулок.

На Marlin 4 встановлена модель Suntour XCE 28. Її ноги мають діаметр 28 мм, як слідує з назви. Це базова пружинна вилка без налаштувань. Якогось серйозного гірського бездоріжжя на ній краще не долати, але свою функцію вона виконує. На Marlin 5 встановлено вилку Suntour XCM 30. Теж не надто серйозна вилка, але в неї ноги міцніші та є гідравлічний локаут. На Marlin 6 вcтановлюється приблизно така сама Suntour XCT 30 теж с локаутом. Локаут блокує вилку при русі рівною дорогою, де амортизація не потрібна. Модель Marlin 7 оснащена вилкою RockShox Judy 30, яка на відміну від аналогів Suntour працює більш м'яко. На Marlin 8 встановлена повітряна RockShox Judy Silver Solo Air 30 з гідравлічним локаутом та регулюванням відскоку. Повітряну вилку набагато легше підлаштувати під свою вагу, ніж пружинну (потрібен тільки насос високого тиску), вона приємніша в роботі, а завдяки крутилці відскоку можна підлаштувати її під рельєф, по якому ви рухаєтесь. Стрибки та сильні удари краще поглинаються з повільним відскоком, а їхати по каменюкам краще зі швидким відскоком. З такою вилкою можна навіть думати про участь в аматорських змаганнях з крос-кантрі, катати нескладні трейли, тощо.

Дискові гальма

На всіх велосипедах Trek Marlin встановлені дискові механічні або гідравлічні гальма з роторами діаметром 160 мм. Виключенням будуть версії 7 та 8, де спереду йдуть ротори 180 мм в ростовках L, XL та XXL, які забезпечують більш впевнене гальмування високим на зріст та відповідно важчим райдерам.

На Marlin 4 використовується механіка Tektro MD280. Ці гальма мають крутилку на каліпері, яка підлаштовує притискання колодки. На практиці це означає, що поступово, коли колодки стираються і у гальмівної ручки з'являється вільний хід, момент схоплення підлаштовувати треба вручну. На Marlin 5 та 6 йде дискова гідравліка Tektro HD-M275. На Marlin 7 та 8 йдуть двопоршневі Shimano MT200, які з перелічених тут мають найкращу гальмівну динаміку, хоча й вони теж не без вад. Від себе додамо, що якщо у вас немає навичок прокачки гідравлічних гальм та при цьому немає доступу до велосипедного сервісу, розумно обрати найдешевшу версію Marlin 4, адже заміну гальмівного тросика можна зробити без спеціального інструменту та без навичок механіка. У всіх інших випадках ви так чи інакше будете залежні від періодичного сервісу в майстерні. В мирний час це не проблема, але під час війни простота є перевагою.

Колеса і гума

Колеса Marlin 4, 5 та 6 оснащені міцними двостінними ободами Connection, до яких немає претензій в плані щоденної експлуатації. Обід має внутрішню ширину 20 мм. Ніпель автомобільний, типу Schrader. Новачкам, ком'ютерам, людям далеким від велотуризму зручніше такий тип ніпеля. Особливо зараз, коли інфраструктура зруйнована, легше качати колеса від наявного автомобільного насоса або компресора, ніж при форс-мажорі шукати велонасос чи перехідник Presta. Проте все одно, насос у вас має бути.

Версії Marlin 7 та 8 комплектуються колесами на ободах Bontrager Kovee з отвором під клапан Presta, внутрішньою шириною 23 мм, яка забезпечує ширше розкриття покришки та відповідно кращу керованість. Також є можливість безкамерного використання. Це актуально сьогодні, коли на шляху безліч гострих уламків, скла, тощо. Дякуючи герметичній рідині, моменту проколу колеса ви не відчуєте. Вона загоює прокол миттєво.

Покришки. Версії 4, 5, 6, 7 оснащені стоковими Bontrager XR2 шириною 2.2" для їзди по дорозі, по парку, в лісі. Версія Trek Marlin 8 оснащена більш «злими» покришками Maxxis Ardent Race шириною 2.35 спереду та 2.2 ззаду. Вони повільніше катять по асфальту, але набагато впевненіші на ґрунті, бруківці, гравії, в бруді тощо.

Відмінності в трансмісії

На останок нам залишилось розглянути трансмісію. Модельний ряд Marlin можна розділити на дві групи: з переднім перемикачем і без. Моделі Marlin 4 та 5 комплектуються трьома та двома зірками спереду і відповідними перемикачами. Всі інші велосипеди (6, 7 та 8) мають так звану трансмісію «1х» без переднього перемикача. Така трансмісія більш надійна, в ній менше деталей, які потенційно можуть вийти з ладу. Для компенсації передаточних чисел касети для трансмісій 1x мають більшу кількість зубів та більший діаметр зірочок.

Манетки заднього перемикача на Marlin 4, 5, 6, 7 можуть скинути вниз 3 передачі за раз, за винятком моделі Marlin 8, де манетка SRAM скидає 5 передач.

Задня втулка моделі Marlin 4 під тріскачку. Тріскачка та касета — не одне й те саме. Тріскачка — це максимально дешевий стандарт, вже давно застарілий. На відміну від барабану під касету Shimano, який певною мірою підтримує апгрейд компонентів, ви не зможете встановити кращу трансмісію на Marlin 4 без заміни втулки колеса. Якщо ви обираєте велосипед з прицілом на апгрейд у майбутньому, почніть з Marlin 5. Якщо ви розглядаєте велосипед виключно як засіб пересування з пункту А до Б, ніяких перешкод перед вибором «четвірки» з тріскачкою немає. Заміна зношеної тріскачки буде коштувати мінімально. Навпроти, полегшені касети з розширеним діапазоном можуть коштувати дорого.

Marlin 4 комплектується групсетом Shimano Tourney. Спереду будуть три зірки з розрахунком 22/34/42, ззаду — тріскачка 14-28. Діапазону цієї трансмісії вистачить і на рівнину, і на підйоми, і на спуски, але вона не розрахована на суворі навантаження. Не перемикайтеся під навантаженням. Манетки перемикачів Altus EF500 в цій системі суміщені з гальмівними ручками і мають індикатор ввімкненої передачі.

На Marlin 5 встановлено Shimano Altus 2х8 — працює швидше і приємніше, ніж Tourney. Спереду система з зірками 22/36 та шатуни Shimano M315. Оскільки в каталозі Shimano немає шатунів 160 мм, на велосипеді найменшої ростовки XXS використовуються шатуни фірми Prowheel.

Далі йдуть моделі Marlin 6 та 7, в яких використовується 10-швидкісний Shimano Deore з муфтою Shadow+. Муфта обмежує хід пружини перемикача, завдяки чому ланцюг знаходиться в постійно переднатягнутому стані. На дуже нерівній поверхні ланцюг не б'ється об перо рами, усуваючи брязкіт, та знижує ризик спадання ланцюга. На Marlin 6 використовуються шатуни Prowheel, а на Marlin 7 — FSA. В обох випадках встановлена велика 10-швидкісна касета Shimano з розрахунком 11-46.

Marlin 8 устаткований 12-швидкісною трансмісією SRAM SX Eagle з касетою 11-50, якої вистачить для найкрутіших підйомів. Зірка стандарту Direct Mount, 30 зубів спереду, шатуни фірмові SRAM. Як і Shimano Deore, Сремівський перемикач також має муфту, що не дає ланцюгу злетіти на тряскій поверхні. Логіка роботи шифтера відрізняється від Шиманівського, але до цього швидко звикаєш.

Висновки

На цьому все про «народний» велосипед від Trek. На ринку є й більш дешеві велосипеди, але нижча ціна обумовлена компромісом якості, якого робити не варто. Trek пропонує пожиттєву гарантію на раму для першого покупця та 12 місяців гарантії на компоненти.

Попри війну, наш магазин продовжує працювати. Дізнатись про актуальний розклад роботи можна на вкладці «Контакти» на сайті velosiped.com. Бажаємо вам мирного неба над головою! Разом відбудуємо нашу країну. Слава Україні!

Внимание!

Это русская версия сайта. Хотите перейти на украинскую?

Loading...