Пн-Пт 10:00-19:00,
Сб-Нд 10:00-18:00

Дискові гальма (огляд)

Дискові гальма (огляд)

Ідея дискових гальм проста. На втулці колеса зліва, поряд зі спицями закріплений диск (ротор) виготовлений зі сталі, комбінації сталі та алюмінію, та навіть карбону. Для виконання гальмівної дії до диска притискаються колодки каліпера, який закріплений на пері рами або на вилці велосипеда.

Оскільки ободи в більшості виготовляють з алюмінію, тому при використанні обідних гальм конструкторам доводиться викручуватись, підбираючи хитрі склади гальмівних колодок, які б не сильно протирали обід, проте гарно гальмували. В противагу - ротор дискових гальм може працювати роками без необхідності заміни та без шкоди для міцності колеса. Для забезпечення відповідного гальмівного зусилля ротори можуть мати діамтер від 140 до 205 мм.


 Конструктив


 Дискові гальма, які представлені на ринку відносяться до одного з трьох типів:
     - Гідравлічні
     - Механічні
     - Гібридні
 
 Гідравліка.

Гідравлічні гальма працюють таким чином: керуючий циліндр (master celinder) з поршнем розміщений в гальмівній ручці на кермі. Силові циліндри розміщені протилежно в каліпері, приводять в рух гальмівні колодки та викнують гальмівну дію. Система з'єднується високоміцною гідролінією і є повністю герметичною, заповнена робочою рідиною (мінеральною оливою або гальмівною рідиною DOT).


 Механіка.

Конструкція механічних дискових гальм така: як і в стандартних механічних гальмах (типу V-brake, кантилевер), трос тягне важіль приводу, а простий механізм притискає гальмівні колодки до ротора. Механізим таких гальм не надто складні та різноманітні. Як правило, це багатозаходний ходовий гвинт (вентильна голівка) як в кран-буксі домашнього водопроводу, клин або кулачок. Клин та кулачок близькі родичі, тільки один зміщується, інший повертається коло осі. Трос та колодки виконують рухи в різних, взаємно перпендикулярних площинах.
 
 Гібридні.

Гібридні велосипедні гальма поєднують механіку та гідравліку. Трос, завдяки важелю задіює гідравлічну частину, яка повністю розміщена в корпусі каліпера і складається з двох циліндрів (керуючого та силового), а також невеликої кількості оливи між ними.

Переваги та недоліки дискових гальм.
 
Плюси та мінуси - поняття відносне та плаваюче. Дискові гальма можна порівняти як з іншими типами гальм, так і між собою.
 Загалом виділяють основні типи: кліщові, кантилеверні, векторні, гідравлічні обідні, ролерні.

Всі, окрім ролерних, впливають на обід та носять загальну назву "обідних".

Ролерні гальма закріплені зліва на втулці колеса, та їхній принцип дії такий самий як у барабанних гальм на авто чи мото, звісно, з деякими конструктивними відмінностями. З'явились вони не так давно і повинні були скласти конкуренцію всім іншим гальмам, в першу чергу - дисковим, однак через велику вагу та габарити, несумісність з більшістю амортизаційних вилок та можливістю невеликого зворотнього обертання колеса при затиснутому гальмі, обмежились їх використанням у групах Shimano Nexave та Nexus, які призначені для відповідних велосипедів - сітібайків та прогулянкових.
 
 Переваги дискових гальм:
     - великий коефіцієнт тертя між абразивною поверхнею дискових колодок та ротором, у порівнянні з гумовими колодками і алюмінієвим ободом;
     - незалежність від погодних та дорожних умов;
     - відсутність зносу ободів від гальмування;
     - великий строк служби колодок та самих дисків;
     - висока потужність гальмування за меншої дії на важіль;
     - нормальна робота гальма при пошкодженні обода;
     - ротори, на відміну від алюмінієвих ободів, не бояться сильного розігріву під час гальмування, що важливо в гірських умовах і при швидкісних спусках (DownHill);
     - висока точність "дозування" гальмівного зусилля.
 
 Мінуси дискових гальм:
     - висока ціна;
     - велика вага всієї системи (особливо бюджетних моделей);
     - підвищені вимоги до торсіонної жорсткості амортизаційної вилки;
     - складність установки та обслуговування;
     - обмежена ремонтопридатність в польових умовах (для гідравлічних гальм)*;
     - велике навантаження на спицний набір колесах (для зниження ефекту діаметр фланців втулок збільшують).
 
 Які гальма обрати - звичайні чи дискові?

При виборі велосипеда потрібно розуміти, що дискові гальма дорожчі за V-brake чи інші обідні, це означає, що вони "з'їдають" частину ціни велосипеда, за рахунок деяких інших компонентів. Іншими словами за одні й ті ж гроші, велосипед не на дискових гальмах скоріш за все буде мати краще обладнання, ніж той, який з дисковими.
 
 Звісно, дискові гальма - це без сумніву рух вперед, тут доцільне автомобільне порівняння - "автоматична" або ручна коробка передач. Дискові гальма сучасніші за обідні, та й, мабуть, ніщо не зробить велосипед більш привабливим, ніж дискові гальма.
 
Тож, якщо бюджет дозволяє, безперечно можна рекомендувати велосипед саме на дискових гальмах.

Різниця між трьома системами дискових гальм прямо слідує з їхніх конструктивних особливостей.

Гідравлічні системи мають поки явні переваги, оскільки зусилля передається за допомогою рідини, що не стискається; вони мають мінімум поверхонь, що труться; відсутність люфтів; легке регулювання і дозування гальмівного зусилля; швидко відводять колодки від ротора при відпусканні гальмівної ручки; висока гальмівна потужність за меншої фізичної дії на ручку.

Механічні дискові гальма поступаються своїм гідравлічним братам через наявність люфтів; поверхонь що труться; пружності ланок, які передають зусилля. Для прикладу, трос, який передає зусилля на заднє гальмо має велику довжину, треться об рубашку, постійно витягується та злегка пружинить, до того ж змінює довжину, в залежності від температури.
 
Проте механічні системи мають безперечні переваги: менша ціна, висока надійність, простота ремонту та обслуговування, навіть "в польових умовах", сумісність з будь-якою стандартною гальмівною ручкою (з тягою Long Pull).
 
 Гібридні, за експлуатаційними характеристиками та надійністю займають проміжне положення.
 
Варто зазначити, що дискові гальма випускаються в різних версіях. Для DH, паралельного слалому, фрирайду - більш важкі та потужні, ротори яких мають збільшений діаметр, іноді "плаваючі", каліпери на відміну від крос-кантрійних мають 2 пари поршнів.

Рекомендації з вибору тієї чи іншої системи дискових гальм

Якщо ви не надто обмежені в коштах, займаєтесь спортом, екстримом, дуже агресивним туризмом вихідних днів, не далеко від населених пунктів або просто ганяєте "зі свистом" містом - можна рекомендувати гідравліку.
Якщо ж для вас важлива надійність, простота ремонту з мінімумом затрат та вас цікавить багатоденний туризм, оптимальний вибір - механічні або гібридні гальма.
Вибрати та придбати гальма можна в інтернет-магазині velosiped.com, а також магазинах ВелоКиїв на вул. Комбайнерів 3А та "ВелоДом" на вул. Маршала Тимошенка 13А.